Potrápili sme si mozgy a prebádali internet, aby sme ti priniesli najlepšie tipy, ako pri štúdiu pomôcť mozgu lepšie si zapamätať poznatky. Pamäť je sval, preto ho treba precvičovať. Vďaka tomu si budeš veci rýchlejšie a ľahšie pamätať. A to sa ti zíde nielen pri skúškach, ale aj v živote. 

1. Pred skúškou sa poprechádzaj!
Je dokázané, že cvičenie môže podporiť pamäť a výkon mozgu. Výskum Dr. Chucka Hillmana z University of Illinois preukázal, že cca  20-minútové cvičenie pred skúškou môže viesť k lepším výsledkom. 

2. Nečítaj len očami - čítaj nahlas!
Hoci sa to môže zdať ako bláznivý nápad, skús to! Budeš prekvapený, o koľko viac učiva si dokážeš zapamätať, keď budeš čítať nahlas. Varovanie: V preplnenej študovni to radšej neskúšaj!

3. Odmeň sa!
Existuje veľa spôsobov, ako medzi svoje návyky začleniť aj systém odmeňovania tak, by bola tvoja príprava na skúšky efektívnejšia. Takto jednoducho sa môžeš napríklad motivovať gumenými medvedíkmi.

4. Dávaj si pravidelné prestávky!
Keď zamestnávaš mozog, je potrebné dodržiavať aj pravidelné prestávky. Nielenže tak dokážeš vstrebať oveľa viac učiva, ale budeš vďaka tomu pri práci motivovaný a sústredený. Daj si krátku prestávku po každých 45 až 50 minútach učenia sa, pretože tvoja myseľ a sústredenosť sa unavia a po hodine a pol už aj tak nič do hlavy nedostaneš. 

5. Precvičuj, precvičuj, precvičuj…
Pri precvičovaní si jednoduchých odpovedí na otázky z predchádzajúcich testov si môžeš vytrénovať mozog tak, aby si lepšie obnovil získané poznatky. To isté platí o čítaní nahlas.

6. Pred skúškou neponocuj!
Pár dní pred skúškou si dopraj dostatok spánku. Počas spánku tvoj mozog absorbuje poznatky, ktoré si sa naučil. Vďaka výdatnému spánku si tak zapamätáš aj tie príšerné vzorce z matematiky, ktoré na skúšku musíš vedieť!

7. Na osvieženie pamäte pomôžu aj vône alebo žuvačka
Možno ti to bude pripadať neobvyklé, ale jedným zo spôsobov, ako môžeš podporiť svoju pamäť je, ak počas učenia rozptýliš do vzduchu neznámu vôňu a následne ju opäť použiješ tesne pred skúškou. Žuvačka s neznámou príchuťou funguje presne tak isto.

8. Čítanie z papiera
94 % študentov univerzít v ankete uviedlo, že pri učení najradšej používajú tlačenú verziu študijných materiálov. Tá umožňuje lepšie sústredenie, a zároveň poskytuje aj viac priestoru na zvýraznenie a písanie si poznámok či vysvetliviek. Na rozdiel od počítačovej obrazovky sa pri čítaní z papiera zapája aj priestorová pamäť, vďaka ktorej si dokážeš vybaviť konkrétnu časť učiva podľa toho, kde sa v knihe nachádzala. 
A nakoniec to najlepšie – učením sa z papierovej verzie študijných materiálov eliminuješ jeden z hlavných rušivých faktorov: rozptyľovanie. Pri štúdiu bez prístupu na internet sa nemusíš obávať, že ťa budú pokúšať a oberať o vzácny čas stovky stránok, ktoré by odpútavali tvoju pozornosť potrebnú pre zapamätanie si učiva.

9. Opakovanie si v časových odstupoch
Učivo si neustále opakuj v pravidelných narastajúcich intervaloch.
Podľa Hermanna Ebbinghausa, psychológa z 19. storočia, sa pri okamžitom zopakovaní uchováva v pamäti 100 % poznatkov. O hodinu neskôr si však budeš pamätať už len 44 % toho, čo si si prečítal. 
Zabrániš tomu, ak si budeš učivo opakovať v príslušných časových intervaloch. Pri priebežnom opakovaní spomalíš tak zabúdanie zapamätaných poznatkov.
V praxi to znamená, že si urobíš poznámky hneď po skončení prednášky, zapíšeš si prípadné otázky a čo najskôr sa ich spýtaš profesora. Pred skúškou si vyrob indexové kartičky, a priebežne, nie deň pred skúškou, si opakuj učivo.

10. Posledná rada pre tých z vás, ktorí sa pripravujete na skúšky: myslite pozitívne! Je úžasné, ako dokáže pozitívny prístup ovplyvniť tvoje výsledky alebo ťa motivuje k tomu, aby si konečne dokončil tú úlohu aj napriek tomu, že jediné, po čom v danej chvíli túžiš je hodiť sa do postele!

Odporúčané príspevky