Všetci to poznáme. Stojíš sám v bufete, v ruke stískaš hranolky a v dave sa snažíš nájsť známu tvár. Nezáleží na tom, či si novým  stážistom v spoločnosti Fortune 500 alebo dlhé roky „nezvestný“ člen rodiny, ktorý sa zrazu objavil na rodinnej oslave. Nejedz sám. Postaraj sa, aby bola tvoja babička či šéf na teba pyšný. A čo na to potrebuješ? Jednoznačne dobré sociálne zručnosti. Čítaj ďalej a zisti, čo robiť a čo nerobiť pri zoznamovaní sa v rôznych situáciách.

ČO ROBIŤ

AKO SA SPRÁVNE ZOZNAMOVAŤ

Známy spisovateľ a novinár P. J. O’Rourke vravieval: „Pevný, srdečný stisk ruky je kľúčom k dobrému prvému dojmu. Ak však tento dojem nenaplníš, nikdy ti nebude odpustené.“ Urob skvelý prvý dojem vďaka úsmevu, úprimnému pozdravu „Ahoj, ja som…“ a pevnému stisku ruky.

ÚSMEV, ÚSMEV, ÚSMEV

Jasné, že na svoje okolie treba pôsobiť normálne. Na druhej strane, dobrá dávka úprimnej a nefalšovanej radosti ešte nikdy nikomu neublížila. No a kto by nechcel spolupracovať s človekom, ktorý vyžaruje pozitívnu energiu?

POČÚVAJ OSOBU, S KTOROU SA ROZPRÁVAŠ

Štúdie dokazujú, že ľudia radšej nadväzujú vzťahy s tými, ktorí ich ochotne počúvajú. Pýtaj sa a snaž sa zistiť čo najviac o človeku, ktorého máš pred sebou. Nie je nič horšie, ako viesť monológ sám o sebe.

SPÁJAJ ĽUDÍ

Vo svete obchodu je všetko o dávaní a prijímaní. Príklad: Stretol si Jána. Vieš, že Ján sa špecializuje na niečo, s čím Katka potrebuje pomôcť. Perfektné! Zoznám ich a buď pri tom. Nezáleží na tom, či si stážista alebo hosť na párty. Ľudia si ťa budú pamätať pre tvoju vynikajúcu schopnosť spájať ich. 

ČO NEROBIŤ 

VYCHVAĽOVANIE 

Najdôležitejšie pravidlo pri nadväzovaní kontaktov znie: nevychvaľuj svoj produkt, seba alebo svoje služby bez predchádzajúceho odporúčania. Prirodzene, môžeš sa zmieniť o tom, čomu sa venuješ, ale neuchyľuj sa k agresívnej reklame.

SNAHA ZAUJAŤ TÝM, ŽE „POZNÁŠ ĽUDÍ, KTORÍ POZNAJÚ ĽUDÍ“

Poznáš ľudí, ktorí poznajú ľudí, ktorí poznajú ďalších ľudí? Blahoželám, práve si začal konverzáciu, ktorou všetkých unudíš tak, že sa skôr či neskôr nenápadne rozpŕchnu. Niektorí to dokonca môžu vnímať tak, že sa predvádzaš. Buď skromný a keď už musíš, spomeň len tých kolegov alebo priateľov, ktorých sa téma naozaj týka. Nie však za tým účelom, aby si na ostatných za každú cenu urobil dojem.

NEUDRŽIAVANIE KONTAKTU PO ROZHOVORE

Vymeňte si vizitky alebo navrhni spojenie cez LinkedIn. Najväčšou chybou pri nadviazaní nových kontaktov je, ak po skvelom úvodnom rozhovore nevytvoríš príležitosť na to, aby sa tento kontakt ďalej rozvíjal.

Ak si zapamätáš tieto jednoduché triky a rady, môžeš nadväzovať vzťahy kdekoľvek a kedykoľvek. Nielenže sa obklopíš dobrou spoločnosťou, ale dokonca možno nadviažeš obchodné vzťahy bez toho, že by si si to uvedomoval.

Odporúčané príspevky