Buď sám sebou!

To, čo od seba očakávaš, ťa častokrát paralyzuje. Riešením je vystúpiť zo svojho vlastného tieňa a začať pracovať na svojich schopnostiach! Ak vôbec existuje niečo alebo niekto, s kým sa môžeš porovnávať, si to jedine ty sám! Snaž sa urobiť každý deň aspoň malý krôčik k svojmu rastu. Najlepšie je začať už dnes! 

AKO VYZERÁ ÚSPECH? 

Nájdeš ich vo všetkých médiách. Príbehy o úspechu. „Najlepších 30 do 30 rokov“, ktorí priniesli revolúciu do svojich odvetví. Tínedžerské hviezdy pop music. Autori bestsellerov podľa rebríčkov New York Times, osobnosti s miliónmi followerov na sociálnych sietiach. Možno si dokonca čítal ich knihy alebo si si vypočul rozhovory s nimi na YouTube. 

Ak áno, je to fajn! Sleduješ, čo sa okolo teba deje. Rozširuješ si svoje obzory a držíš sa najnovších trendov. Necháš sa inšpirovať prácou týchto ľudí a možno snívaš o tom, že aj ty vo svete zanecháš svoju stopu. 

Tieto prípady sú však skôr výnimočné. Realita je zvyčajne menej efektná. V Európskej únii priemerný absolvent získa svoje prvé zamestnanie po 6 mesiacoch a 60 žiadostiach o zamestnanie. A to nepočítame absolventov, ktorí sa zamestnajú na pozíciách nezodpovedajúcich ich úrovni vzdelania alebo nie sú zamestnaní vo svojom odbore. 

Keď si prečítaš pár príbehov, pozrieš si TED talks a dozvieš sa, čo sa dá, o týchto úspešných ľuďoch, uvidíš, že ani ich cesta nebola ľahká. Takže kde začať, ak nemáš veľmi čo ukázať? 

AKO BY MAL VYZERAŤ ÚSPECH PODĽA TEBA? 

Všetci máme nejakú predstavu o úspechu podľa toho, kto alebo čo nám ju diktuje. Môžu to byť naši rodičia, naši priatelia, práca našich kamarátov, naše platy alebo časom dokonca náš vzťah. 

Problém s očakávaniami iných, pokiaľ ide o uznanie nášho úspechu, je v tom, že nikdy nekončia. Mohol si si už niekedy povedať, že si to dokázal? Zakaždým, keď dosiahneš nejaký cieľ, očakávania sú čoraz vyššie a vyššie a úspech sa zdá byť čoraz vzdialenejší. 

AKÝ JE TO POCIT MAŤ ÚSPECH? 

Lena Dunham povedala o odvahe: „Často nevidíme, v čom je naša sila. Nemôžeme si uvedomovať, že to, čo robíme, je ťažké a odvážne, keď to práve robíme, lebo keby sme vedeli, že to také je, báli by sme sa.“ 

Rovnako je to aj s úspechom. Nemôžeš vedieť, aký je to pocit mať úspech, skôr než vôbec začneš. Tvoje očakávania budú pre konečný výsledok irelevantné. Kde začať, ak konečný produkt ani zďaleka nezodpovedá tvojim štandardom? Komu bude záležať na tvojom amatérskom výtvore? Ako si nájdeš čas na to, aby si ho zdokonalil? 

To, čo od seba očakávaš, ťa paralyzuje. Nemal by si sa porovnávať s legendami, majú náskok. Nemal by si sa porovnávať so svojimi kolegami či rovesníkmi, majú iné skúsenosti a zručnosti. Nemal by si sa porovnávať ani so svojimi rodičmi.

Pravdou je, že by si sa nemal porovnávať vôbec s nikým. Je to ako porovnávať hrušky s jablkami. Okrem toho nikto nie je dokonalý. Nikto nemá patent na rozum. Idoly, ktoré obdivuješ, možno prežili to isté. Ale nedali sa odradiť. 

ZAČNI UŽ DNES 

Prvý krok? Vystúp zo svojho vlastného tieňa! Dosť bolo porovnávania, kritiky a očakávaní. Rešpektuj seba, svoju prácu a miluj proces tvorby. Ver svojim rukám a svojmu srdcu. To by malo stačiť, aby si bol šťastnejší. Využi potom túto motiváciu a začni skutočne pracovať na svojej veci. Sľúb sám sebe, že dokončíš svoj projekt, ale nestresuj sa preto. 

SNAŽ SA KAŽDÝ DEŇ UROBIŤ MALÝ KRÔČIK K RASTU, ZAČNI PÍSAŤ SLOVÁ, RIADKY KÓDU, NAKRESLI SI NÁČRT ALEBO UPRAV VIDEO ČI HUDOBNÝ SÚBOR, O KTOROM SI UŽ DLHŠÍ ČAS PREMÝŠĽAL. KEĎ TO UROBÍŠ, BUDEŠ MAŤ URČITE LEPŠÍ POCIT NEŽ JE CHVÍĽKOVÉ POTEŠENIE Z AKÉHOKOĽVEK GIFKA.

NEBUDE TO STAČIŤ NA DOSIAHNUTIE ASTRONOMICKÉHO ÚSPECHU. ALE ROZBEHNE ŤA TO. A TAK ZAČNI UŽ DNES.

Odporúčané príspevky